Чиста къща

Чиста къща

от Сара Рул

105

минути

УЧАСТВАТ

Loading...

ПОСТАНОВЪЧЕН ЕКИП

режисьор
Иван Урумов
превод
Матей Тодоров
сценография
Петьо Начев
костюми
Мария Диманова
фотограф
Георги Вачев
плакат
Явор Димитров

ОПИСАНИЕ

Награда „Аскеер 2015“ в категория „Изгряваща звезда“ – Радина Думанян
Награда „Пловдив“ за театър – Радина Думанян
Награда „Любимец 13“ за поддържаща женска роля – Елена Атанасова
Награда „Любимец 13“ за творчески дебют – Радина Думанян
Номинация „Икар 2015“ в категория „Дебют“ – Радина Думанян

„Чиста къща” е чиста комедия. Жена спасява любимата на съпруга си. Любовница харесва съпругата на любимия. Мъж оставя любимите си жени, за да търси лековито дърво. Прислужница иска да стане комик в Ню Йорк. Мъж и жена умират от смях, докато слушат идеалния виц. Всички герои вярват, че ако повече жени умеят да разказват вицове, светът ще е друг. „Чиста къща” на американката Сара Рул е сред малкото съвременни пиеси, които разказват за любовта светло и с кураж.

“Чиста къща“ в никакъв случай не е познатата ни момче-среща-момиче история. Болест, смърт и мръсотия са сред темите, които разглежда. Това е романтична комедия, дълбоко романтична, но в по-енигматичния смисъл на думата: илюзорна, примесена с фантазия, неразумна, може би малко налудничава.“
– „Ню Йорк Таймс“

„Тази динамична пиеса разглежда взаимоотношенията на Лейн – лекар, работохоличка, нейният съпруг Чарлз – хирург, който намира голямата любов в лицето на харизматичната, но умираща пациентка аржентинката Ана; дистанцираната сестра на Лейн – Вирджиния, която обича да чисти, и бразилската прислужница Матилда, която никак не обича последното… Нейната мисия е да измисли перфектния виц. На Лейн, обаче, не й е много смешно: „Не искам някой интересен да чисти къщата ми. Искам просто чиста къща.“ Но когато съпругът й довежда вкъщи новооткритата си любов – по-възрастна жена, болна от рак – за да я запознае с жена си, Лейн осъзнава, че антисептичен дом не е най-доброто средство срещу отчуждението. Понякога трябва да се научим да се извисяваме над безпорядъка на живота и любовта.“
– „Върайъти“